Provozní řád školní jídelny

Provozní řád školní jídelny 12. MŠ

Vyplývá z:

• Vyhláška Ministerstva školství č. 107/2005 Sb., o školním stravování
  • Vyhlášek Ministerstva zdravotnictví č. 137/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných a č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých.

Hospodářka školní jídelny: Lucie Vlášková

Hlavní kuchařka:                 Zobalová Jitka

Pomocná kuchařka:             Krlínová Veronika

Příprava stravy se řídí výživovými normami stanovenými pro školní stravování dle vyhlášky č. 107/2005 o školním stravování ve znění pozdějších předpisů.

Pestrost a vyváženost stravy (plnění tzv. spotřebního koše vybraných surovin: mléko, mléčné výrobky, ovoce, zelenina, luštěniny, maso, ryby, tuky, cukr) a dodržování hygienických předpisů jsou předmětem kontroly České školní inspekce, KHS Č. Budějovice, pobočka Písek.

Velikost porce zohledňuje předškolní věk dítěte, dítě s odkladem školní docházky má větší porci, od níž se odvíjí výše úhrady. Při používání surovin a při nakládání se surovinami a provozními prostředky se dodržují zásady efektivnosti.

Součástí každého jídla je nápoj a během dne mají děti k dispozici pitný režim.

Organizace provozu stravování:

• Školní jídelna MŠ zajišťuje stravování dětí MŠ
  • Provoz ŠJ 6,00 – 14,30
  • Bankovní spojení: 12830271/0100, bezhotovostní platby
  • Platba inkasním převodem v bance nebo ŠS vždy 23. Dne v měsíci (zálohové platby)
  • Vyúčtování stravného se provádí vždy v červenci za celý školní rok
  • V době letního provozu se stravné vybírá hotově při příchodu přihlášeného dítěte do MŠ
  • Při neplacení stravného, upozorní vedoucí ŠJ vedoucí učitelku MŠ a ta navrhne řediteli školy ukončení docházky do MŠ

Cena stravného:

Děti ve věku od 3 – 6 let        45,- Kč (přesnídávka 10,- oběd 26,- svačina 9,- Kč)

Děti ve věku od 7 – 10 let      50,- Kč (přesnídávka 11,- oběd 29,- svačina 10,- Kč)

Odhlašování obědů:

Obědy a odpolední svačiny se odhlašují den předem do 12,00 hodin do Přehledu docházky, umístěné na šatnách jednotlivých tříd.. Pouze v pondělí je možnost odhlásit oběd do 8,00 hodin na přímém telefonním čísle ŠJ - 608 121 783 .

Opětovné přihlášení dítěte:

Den předem do 12,00 hodin.

Výdej obědů.

V době nepřítomnosti dítěte v MŠ bude oběd vydán do přinesených nádob (ne sklo ! ! ) ve výdejnách jídla MŠ od 11.00 do 11.15 hodin pouze první den nepřítomnosti dítěte ( dle § 4, odst. 9 vyhl. O školním stravování).

Upozornění:

Vydané obědy jsou určeny k přímé spotřebě.

Neodhlášený oběd a svačina v době nepřítomnosti dítěte je započítáván do platby.

Stravování:

Jídelní lístek je vyvěšen vždy v pondělí ráno na informativní nástěnce pro rodiče. Za správnost JL zodpovídá vedoucí kuchařka. Jídlo uvařené v MŠ je pro všechny děti jednotné. Do MŠ si děti nedonášejí žádné jídlo, výjimku mohou tvořit oslavy narozenin a svátku (rodiče podepisují souhlas s konzumací donesených výrobků při těchto příležitostech). Jídlo nepodléhající zkáze formou balíčku, mohou děti z MŠ odnést (např. Mikulášský balíček, velikonoční nadílku).

Nově příchozí děti se adaptují podle adaptačního režimu, po dobu 3 týdnů. Strava podávána v této adaptační době bude zahrnuta do vyúčtování stravného 23. dne následujícího měsíce.

Výdej pokrmů:

Dopolední svačina se vydává od 8.45 – 9,15 hodin. Při pozdější příchodu dítěte do zařízení nelze svačinu uchovávat.

Oběd je vydáván od 11,30 – 12,00 hodin.

Odpolední svačina se vydává od 14,00 – 14,30 hodin.

Dohled nad bezpečností a ochranou dětí:

V průběhu stravování dětí má dohled nad bezpečností a ochranou dětí pedagogický pracovník.

Servírování, stolování:

Děti samostatně připravují prostírání na svačiny, servírování pokrmů obstarávají starší děti samy, děti se vedou samostatnosti v rámci bezpečnosti, mladší děti za pomoci učitelky.

Servírování oběda: polévku nalévají všem paní učitelky a servírují oběd mladším dětem. Starší děti si oběd servírují samy.

Úklid nádobí:

Použité nádobí děti odkládají na pojízdný vozík nebo na okénko.

Úklid po svačinách zajišťuje pomocná kuchařka a po obědě jej zajišťují společně obě kuchařky.

Náhodně rozlité jídlo uklízí uklízečka.

Způsob seznáme strávníků a rodičů s tímto provozním řádem:

• Tištěná podoba je umístěna na nástěnce MŠ
  • Na webových stránkách MŠ (www.zstsobra.cz)
  • Rodiče podepíší prohlášení o seznámení s prozvoním řádem vždy k 1.9. nového školní roku ne při přijetí dítěte v průběhu školního roku na přihlášce ke stravování

Platnost od 1.9.2023                                                                                  Mgr.Bc. Jaroslav Volf

ředitel školy