Informace ke stravování

Otázky týkající se vyúčtování stravování má na starosti vedoucí školní jídelny paní Lucie Vlášková -  telefon  382 216 586, e-mail: vlaskova@zstsobra.cz

1. výše stravného je stanovena dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, dle finančního normativu,
  2. při přípravě jídel postupuje školní jídelna podle vyhlášky MŠMT č. 107/2005 Sb., o školním stravování a řídí se platnými výživovými normami a zásadami zdravé výživy,
  3. v průběhu celého dne mají děti zajištěn dostatek tekutin, které konzumují v rámci pitného režimu,
  4. dítě, je-li v době podávání jídla přítomno, se stravuje vždy, podle § 4 odst. 1-2 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání,
  5. Cena stravného:
    Děti ve věku 3 – 6 let – 45,- Kč
    Děti ve věku 7 –10 let – 50,-Kč
  6. Odhlašování obědů:
    Obědy a odpolední svačiny se odhlašují den předem do 12,00 hodin do Přehledu docházky, umístěné na šatnách jednotlivých tříd.. Pouze v pondělí je možnost odhlásit oběd do 8,00 hodin na přímém telefonním čísle ŠJ 608 841 224 .
    Neodhlášený oběd bude započítán do platby.
  7. v době nepřítomnosti dítěte v mateřské škole bude oběd vydán do přinesených nádob ve výdejnách mateřské školy od 11,00 do 11.15 hodin pouze první den nepřítomnosti dítěte (dle § 4, odst. 9 vyhlášky o školním stravování)

Stravování se skládá z přesnídávky, oběda a odpolední svačiny. Pitný režim je každý den součástí stravy. Denně zařazujeme čerstvé ovoce a zeleninu formou ovocných a zeleninových talířů.

Mateřská škola nabízí pestrou plnohodnotnou stravu, která odpovídá nutričním doporučením, je bohatá na vitamíny a minerály. Ve školní jídelně jsou preferovány čerstvé kvalitní potraviny pokud možno z lokálních zdrojů s využitím sezónního ovoce a zeleniny.

Hlavní jídlo je připravováno převážně z čerstvého výsekového masa. Týdenní výběr druhů masa je rozmanitý (krůtí, kuřecí, králičí maso a ryby, hovězí a v menším množství i maso vepřové). Dbáme na vyváženost mezi masitými a nemasitými pokrmy.

Polévky jsou připravovány ze základního vývaru z čerstvého masa a kořenové zeleniny. Často jsou zařazovány polévky zeleninové a luštěninové. Jako zavářka jsou používány ovesné vločky, pohanka, červená čočka, cizrna nebo jáhly. Dětem jako přílohu zařazujeme zdravé alternativy jako je bulgur a kuskus.

Denně zařazujeme mléko a mléčné výrobky (jogurty, puding, šlehaný tvaroh), v rámci zdravého stravování používáme i kysané mléčné výrobky. Občas dětem připravujeme domácí moučníky (perník, tvarohové koláčky, ovocný koláč, vdolečky s tvarohovou šlehačkou…) se sníženým obsahem cukru.
Nejpoužívanějším druhem pečiva je žitný chléb, ale také slunečnicový a grahamový chléb. Rohlíky a housky používáme jak bílé tak cereální a to ve vyváženém poměru, neboť celozrnné výrobky nedokáže dětský organismus dobře strávit.
Ke svačince jsou připravovány zdravé, kvalitní pomazánky.
Minimálně dvakrát měsíčně jsou k přesnídávce podávány obilné kaše (vločková, rýžová, kukuřičná, jáhlová,…)

Jako nápoje jsou podávány ovocné nebo bylinné dětské čaje, vitamínové nápoje nebo čistá voda.

Nepoužíváme polotovary, glutamát sodný a umělá sladidla. Volíme stravu s nízkým obsahem solí. Používáme kvalitní tuky, minimalizujeme sladká a smažená jídla.

Stravování dětí je oblastí, které je v naší mateřské škole věnována velká pozornost a zdravé stravování je součástí vzdělávacího procesu. Děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, k odpovídajícím společenským návykům a ke konzumaci zdravých potravin. Respektujeme individuální potřebu jídla a jejich osobní tempo při jídle. Děti do jídla zásadně nenutíme.
Mateřská škola se snaží propagovat prvky zdravé výživy mezi rodiče, např. formou ochutnávky zdravých pomazánek na úvodní třídní schůzce pro rodiče.