Náměty pro práci s dětmi - Slet čarodějnic

Pavla Dermeková 27.4.2021

Čarodějnice mají rej 30. dubna, a to hlavně k večeru, když se přiblíží noc. Scházejí se na kopci a na křižovatkách cest, aby se radily, jak škodit lidem. Před ohni prchají. Právě proto se lidé odedávna scházejí o filipskojakubské noci a zapalují hranice, pagody, pyramidy.

Další používaný název tetéž noci je Walpuržina noc. Název je odvozen od německé ochránkyně před kouzly a léčitelkou Walpurgou. (Byla to skkutečná postava)

S dětmi si můžete prohlídnout dětské časopisy či knížky a najít v nich čarodějnice. Děti mohou zkoušet čarodějnici charakterizovat a vymýšlet, co vše umí a jak jinak by mohla vypadat. Poté svůj nápad i nakreslit a pojmenovat ji. (Když ji nakreslíte, nezapomeňte se s ní i pochlubit - dáme výkres na nástěnku)

Aby čarodějnice nebyla sama, můžete přikreslit pavouka, vystřihnout netopýra, přidat kocoura.

A co tak čarodějnic rovnou pšt, jako v písničce od Petra Skoumala https://www.youtube.com/watch?v=9CRFWKK0BIk

Na procvičení grafomotoriky mohou děti dodělat pavoukům pavučiny a nebo ukázat čarodějnici cestu ke kotlíku.

Můžete si vyrobit lektvar - smíchat potravinářské barvy v zavařovacích sklenicích a pozorovat, jak se mísí barvy.

Vedle lektvarů tu máme i bylinkové léčivé čaje (heřmánek, lípa, máta). Ochutnáte je?

Ne všechny bylinky jsou dobré. Koukněte se s dětmi na pohádku O víle Amálce a neposlušném beránkovi, který snědl zakázané rostlinky a rozbolela ho hlava: https://www.youtube.com/watch?v=lYKKUEXD51Y a zjistíte, že i krásná rostlinka nám může ublížit.

Na závěr: Poznáte čarodějnice z klasických českých pohádek (seriálu) a filmů?

Malá čarodějnice (2018)
Malá Zloba (2014) Čarodějnice z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) Saxana dívka na koštěti (1972)
Čarodějnice z filmu Princezna ze mlejna (1994) Hermiona z Harryho Pottera (2011) Rumburak a paní Černá z Arabely (1980)