Škola v přírodě: 1.A,B, 2.B

Romana Bláhová 15.5.2023

Den čtvrtý - 18. 5. 2023

Dnes byl poslední den naší školy v přírodě. Dopoledne jsme šli na nádherná sportoviště v Železné Rudě, hráli hry a naučili se slib, že tajemství šumavských skřítků nikomu neprozradíme. Každý sám musel přejít přes most, slib říci králi skřítků a otisknout svou ruku na papír. Pak jsme skákali v pytli a konečně byl čas uvařit lektvar, na který jsme první den sbírali byliny, pro strom Dárkovník. Děti si samy rozdělaly oheň, natrhaly byliny na menší kousky, došly pro vodu a ve velkém kotlíku za neustálého míchání uvařily lektvar, který si slily do láhve. Před obědem jsme si ještě zkusili chůzi na chůdách a zahráli všichni společně Elektriku. Po obědě nás konečně čekala výprava do hlubokých lesů, kam jsme museli lektvar z bylin přinést. Bylo tak nádherně a děti byly tak natěšené na cestu, že jsme museli zkrátit i polední klid. Cesta byla dlouhá a hoooodně do kopce, ale skřítkové nám ji krásně označili fáborky. Asi po hodině jsme dorazili na místo. Čekala na nás víla Gabreta, která seděla pod starým nádherným dubem ověšeným dárky. Zazpívali jsme naši písničku a každý si vybral svůj dáreček. Na krásné horské louce jsme si dárky rozbalili a ukázali. Do chalupy se nám ale ještě vůbec nechtělo, tak jsme v lese ještě zůstali a stavěli opět oblíbené domečky. Tolik nádherných staveb a příběhů jsme si poslechli, děti mají opravdu neskutečnou fantazii. Domečky jsme na závěr uklidili a museli jsme rychle na večeři, paní kuchařka usmažila dětem výborné lívance s marmeládou a šlehačkou.
A teď už nás čeká vyhlášení úklidu, předávání diplomů a pamětních listů.
A mytí (aby se ve škole zítra pan fotograf nelekl) a hlavně balení.

Den třetí - 17. 5. 2023

Dnes jsme si přivstali, nasnídali, uklidili pokoje, obodovali úklid, vzali jsme si batohy, nafasovali obědové balíčky a vyrazili jsme autobusem do Prášil. Ráno bylo chladněji, ale skoro celý den svítilo sluníčko a bez jediné kapky deště. Šli jsme nádhernou Šumavskou přírodou kolem zurčivého Prášilského potoka, ten byl největší zábava hlavně pro kluky, kteří neúnavně do vody házeli snad všechno z přírody, co plave i co se potápí, ale byli úžasní, nikdo se tam nevykoupal. Cestou jsme hráli Země, láva a legrační hru s kolíčky, ta zase více bavila holky, čímž nám delší túra rychle utíkala. Našli jsme vzkaz od skřítků, kteří nám prozradili, kde děti najdou poklad. Před příjezdem autobusu do Železné Rudy jsme si v cukrárně koupili zmrzlinu (paní učitelky tedy místo zmrzky silné kafe) a nakoupili jsme v obchodě. Autobus nás v Železné Rudě vysadil kousek od infocentra a muzea. Obě třídy prvňáčků šly rovnou na večeři a druháci si prohlédli ještě krásné muzeum a infocentrum. Gulášová polévka a rajská k večeři z talířů rychle mizela a fronta na přidávání byla nekonečná. Musíme říct, že tu vaří výborně. Po večeři si ještě zahrajeme pár her na zahradě, opečeme si Marshmallowny a zazpíváme si u ohně, na který jsme si včera nanosili dřevo. A půjdeme brzy spát, abychom měli sílu na zítřejší program.

Den druhý - 16. 5. 2023

Dnes nás probudilo sluníčko, hurá. Po snídani s křupavými rohlíky ze sušické pekárny se každá třída seznámila se svými instruktorkami. Třída 2.B má instruktorku Anetku, 1.A Štěpánku a 1.B Marušku a Adélku. S nimi jsme celé dopoledne hledali šumavské skřítky, sbírali jsme byliny na lektvar a navštívili jsme Kneippovy lázně. Na závěr výletu na nás čekal “opravdový” vodník, který každému potřel čelo vodou z potoka, abychom byli chytřejší. Pak jsme v lese hledali klacíky na výrobu skřítků a na závěr jsme si ještě stihli pohrát na hřišti. Po výborném řízku jsme si chvíli odpočinuli a vyrazili jsme zase ven. Bohužel začalo pršet, tak jsme se vrátili a ve společenské místnosti jsme vyráběli skřítky. Poté se počasí opět umoudřilo a mohli jsme konečně vyrazit do lesa. Hráli jsme plno her a nasbírali jsme dřevo na oheň. Po večeři jdeme vařit lektvar na ohni, po kterém budeme všichni zdraví. A pak asi všichni brzy usneme... I když musíme děti pochválit, i obávanou první noc spaly krásně od devíti do půl sedmé. A bezva jsou děti i přes den. Máme z nich velkou radost.

Den první - 15. 5. 2023

Hlásíme, že jsme šťastně dojeli do Železné Rudy. Jsme ubytovaní ve dvou moc hezkých chatách. Po výborném obědě jsme vyrazili prozkoumat okolí. I přes nepříznivou předpověď nám počasí přálo, dokonce chvilku i svítilo sluníčko. Prohlédli jsme si válečné bunkry, v lese jsme postavili domečky pro skřítky a při návratu jsme si koupili malé suvenýry. Před večeří jsme hráli společenské hry a po jídle se chystáme ještě chvíli ven.