Workshopy na naší škole

Eva Moulíková 10.4.2024

Ve dnech 19.3., 21.3. a 26.3. 2024 se na naší škole konaly tradiční workshopy určené pro naše žáky, žáky ostatních píseckých škol a mateřských školek.

Pro školáky bylo připraveno několik stanovišť, jejichž hlavní náplní byla biologie člověka a s ní spojená témata. Zodpověděli jsme otázku, jak si správně mýt ruce, kdy po umytí rukou aplikovat dezinfekční gel, k jakým onemocněním vedou špinavé ruce. Žáci si mohli vyzkoušet efektivnost hygieny rukou pod odborným dohledem studentů ze Střední zdravotnické školy Písek, kteří pro tyto účely přinesli profesionální UV lampu.

Dále se žáci ponořili do mikrosvěta lidského těla. Díky mikroskopům a programu Corinth, pořízeném v rámci projektu financovaného z iROP, mohli žáci pozorovat například buňky kostní dřeně či svalů a zajímavým zažitkem byly i virtuální efekty zobrazování jednotlivých vrstev stavby těla. Na třetím stanovišti se děti zážitkovou formou naučily poskytovat první pomoc u různých druhů zranění.

Na workshopu jsme přivítali návštěvu zřizovatele -  podívat se přišli pan místostarosta MUDr. Michal Přibáň, vedoucí odboru školství a kultury Ing. Andrea Klimešová a  vedoucí oddělení školství mládeže a tělovýchovy Ing. Jana Křišťanová. Jejich pozitivní zpětná vazba byla pro naše učitele velkou satisfakcí za náročnou práci, která za přípravou celého workshopu stála.

Pro mateřské školy jsme připravili krásný workshop zaměřený na řemeslnou výrobu. Žáci našich devátých tříd spolu s učiteli připravili dětem polotovary a s jejich pomocí si pak každý předškoláček vyrobil vlastního dřevěného robota. Ačkoliv robot nebyl na dálkové ovládání ani nesplňoval parametry současných HI-Tech hraček, nadšení dětí bylo obrovské a už během výroby získávali roboti svá jména. Na konci hodiny se pak už naplno pořádaly závody vesmírných robotů, nebo se vymýšlely barevné kombinace plyšových drátků, kterými byli roboti ozdobení. Myšlenka na vytvoření robota, za kterým stojí paní zástupkyně naší 12. MŠ a jejich výroba zkušeně vyřešena panem učitelem, byl tak podařeným projektem, že ho budeme po velmi pozitivních zpětných vazbách opakovat ještě na dalším plánovaném workshopu dne 29.5.2024.