Souboj čtenářů v 6.A třídě

Romana Bláhová 23.6.2022

Souboj čtenářů na ZŠ T. Šobra

Již 9. rokem se žáci našich 6. tříd zapojují do soutěže Souboj čtenářů v rámci projektu Rosteme s knihou, v hodinách českého jazyka a literatury. Cílem tohoto projektu je, aby děti porozuměly textu a naučily se s ním co nejlépe pracovat.

Škola každoročně zakoupí 25 knížek, které jsou vybrány organizátory soutěže a jsou stejné pro všechny zapojené školy, po 5 titulech.

Poté si každý žák vybere knihu. Při výběru konkrétní knihy je velmi důležitá role učitele, který „své“ žáky zná a dokáže jim poradit, která kniha by je nejvíce zaujala. Správně vybraná kniha dokáže velmi dobře motivovat a zařídit, aby čtení děti „chytlo“.

Každý žák se tedy stává jakýmsi odborníkem na danou knížku. Některé knihy jsou těžší – pro zkušené a nadšené čtenáře, jiné jsou lehčí, s více ilustracemi, aby zaujaly a vtáhly do hry i nečtenáře a ty, které čtení tolik nebaví. Něco je spíše pro dívky, něco více ocení kluci.

V průběhu soutěže a čtení se učitel doptává, jak se dětem knížka líbí, zda splnila jejich očekávání, co je na tématu baví, co jim na knize vadí.

Děti, které čtou knihu, tvoří čtenářskou skupinku. Komunikace v rámci této skupinky je jednou z nejlepších dovedností a aktivit, které soutěž podněcuje a učitelé ve výuce, nejen češtiny, ocení. Je to obrovský vklad do čtenářské zkušenosti dětí – najednou zjistí, jak je četba zajímavá i ze společenského hlediska, že je to skvělé téma k hovoru a ke kamarádění.

O své knížce si každý žák vede „poznámkový blok“, který slouží k zapamatování klíčových scén a informací.

Jde o to, aby děti porozuměly textu a orientovaly se v běhu děje.

No, a už vás nebudu napínat – žáci naší 6. A třídy se pod vedením Romany Bláhové, Pavly Jakubcové, Jany Staňkové a Aleny Vlkové umístili na nádherném 5. místě ze 100 škol z celé republiky.

Je to pro naši školu obrovský úspěch!

Za čtenářský tým Mgr. Romana Bláhová