Rodičovská kavárna na ZŠ T. Šobra

Eliška Indrová 2.4.2019

Ve středu 20. března 2019 se od 16.00 hodin v salonku hotelu U Kapličky konala další, již tradiční Rodičovská kavárna. Tentokrát na téma: „ Beseda o životě nevidomých“, kterou vedla nevidomá dívka Nicol Pešková, studentka Pražské konzervatoře, vítězka soutěže Hvězdy pod Ještědem z roku 2018 v kategorii nad 20 let a držitelka ceny diváků.

Nicol je velmi sympatická mladá dívka, která se již jako nevidomá narodila. Velice poutavě nás seznámila se zkušenostmi se vzděláváním nevidomých lidí. Názorně nám ukázala, jak pomoci nevidomému na ulici, v dopravním prostředku, v restauraci. Předvedla nám praktickou ukázku práce se svým vodícím psem Simbou, se kterým dokonce přešla přes nedaleký přechod pro chodce na frekventované silnici.

Velice trpělivě nám vysvětlovala, jak komunikují nevidomí se světem. Mohli jsme si vyzkoušet napsat své jméno Braillovým písmem. Seznámila nás také s elektronickými pomůckami, které využívá a usnadňují jí život. Dozvěděli jsme se, jak funguje ozvučení mobilu, počítače, tabletu, mp3 přehrávače. Jaké programy se používají a co všechno je nebo není pro nevidomé ve světě elektroniky možné.

Vyprávěla nám o tom, jak nevidomí tráví svůj volný čas a zábavu. Jaké může být sportování nevidomých – showdown (obdoba ping – pongu), golball, dále běžkování a sjezdování na lyžích, jízda na kole.

Velkým překvapením pro nás také byly informace o Tyfloturistickém oddíle se sídlem v Praze, jehož je Nicol členkou a účastní se různých aktivit.

Zpestřením programu bylo pěvecké vystoupení Nicol. Zazpívala dvě písně. Z jejího nádherného hlasu nás až „mrazilo“.

Strávili jsme s Nicol a jejími rodiči více než 2 hodiny a zjistili jsme, že nevidomí sice někdy potřebují naši pomoc, ale mohou vést plnohodnotný a bohatý život. Že není potřeba se kontaktu s nevidomými lidmi bát a je dobré vědět, jak jim co nejefektivněji pomoci.

Cestou domů jsme všichni určitě měli o čem přemýšlet.

Velké poděkování patří statečné, sympatické, milé a inteligentní dívce Nicol Peškové a jejím rodičům, kteří nám tuto besedu zprostředkovali.

Za vedení školy Romana Bláhová