Poklad v muzeu

Matěj Venclík 1.11.2017

Naše hodina dějepisu vypadala ve středu 1.11. 2017 jinak než obvykle. Využili jsme s žáky VII.A naší školy prodloužení unikátní výstavy pokladu denárů v Prácheňském muzeu. Hromadný nález stříbrných mincí z 11. století u obce Řeteč zaujal odbornou i laickou veřejnost a díky výstavě se s pokladem mohli seznámit i naši žáci. Program v muzeu zahrnoval přednášku dvou muzejních pedagožek nejen z oboru numismatiky, ale i o nejstarší historii rodu Přemyslovců. Mince jsou vystaveny v reprezentativních prostorách rytířského sálu píseckého hradu, a i když jde vlastně jen o jednu vitrínu, žáci se nenudili. Na závěr si mohl každý sám vyrazit repliku boleslavského denáru, a odnést si tak mimo vědomostí i něco hmotného na památku.

J. Volf