Informace k návratu do ZŠ a MŠ – I. a II. část

Jaroslav Volf 9.4.2021

Vážení rodiče, milí žáci,

poskytujeme souhrnné informace k návratu žáků do naší školy a 12.MŠ od 12.4. 2021. Zveřejňujeme druhou část pokynů (doplněn byl modrý text) do již včera zveřejněného, ať je vše pohromadě.

Takto si představujeme provoz od pondělí 12.4. ráno a v následující dny.

Stále platí, že vítáme upřesňující dotazy a nápady (mohou pomoci i ostatním).

Pište na volf@zstsobra.cz, odpovím všem!

Obecně pro návrat žáků platí (říká to MŠMT):

- týká se prvního stupně a to v nějaké formě rotace (tj. vždy cca polovina dětí, celé třídy)

- podmínkou příchodu do školy je bezpříznakovost (bez teploty, kašle, rýmy)

- podmínkou účasti na prezenčním vzdělávání je otestování

- testování se bude provádět samovyšetřením dodanými sadami antigenních testů

- samotný pobyt ve škole doprovází zvýšená hygienická opatření (dezinfekce, větrání, ochrana

dýchacích cest, pokud možno rozestupy)

- pro žáky ve třídách, které nemají prezenční výuku je zajištěna výuka distanční (platí i pro druhý stupeň)

Co již k provozu od 12.4. máme u nás ve škole rozmyšleno a připraveno:

Rotace

týká se jen ZŠ

- v lichý kalendářní týden (počínaje pondělím 12.4.) bude přístup do školy umožněn žákům 1.B, 2.A, 3.A, 4.A, 5.A

- v sudý týden (počínaje pondělím 19.4.) bude přístup do školy umožněn žákům 1.A, 2.B, 3.B, 4.B, 5.B

(Vysvětlení k výjimce 1.B – v této třídě je několik žáků – dětí učitelek z naší školy, kterým potřebujeme „uvolnit ruce“ k prezenční výuce. Děkujeme za pochopení!)

Příchod

Žáci každé třídy budou mít pro vstup do budovy vyčleněný samostatný vchod. Zabrání se tak shlukování a míchání skupin. Vchody budou označeny a určeny jsou (platí v lichý i sudý týden!) takto:

- první ročníky přichází hlavním vchodem

- druhé ročníky přichází zadním vchodem k 1. stupni (směr od hřiště)

- třetí ročníky přichází vchodem k družinám (po průchodu zelenou branou proti samoobsluze)

- čtvrté ročníky použijí nouzový vchod u hřiště družin (také po průchodu zelenou branou)

- páté ročníky vchází Polytechnikou (také po průchodu zelenou branou)

K opuštění školy všem žákům slouží hlavní vchod (protože byli předtím otestováni a jsou negativní, je to snazší i pro vyzvednutí).

Po dobu mimořádného provozu se nebudou používat šatny, před každou třídou a oddělením družiny bude možné odložit oděv i obuv na připravené lavičky.

Před příchodem do MŠ děti v přítomnosti rodičů podstoupí testování ve vestibulu třídy Beruška.

Po vyhodnocení testu se hlavním vchodem přesunou do třídy Sluníčko a třídy Mravenec.

Testování

Testovat se bude v pondělí a čtvrtek ráno.

Doporučený příchod k určenému vchodu je rozmezí 7.45 – 8.00 hod.

K testování každé skupiny (třídy) jsme vyčlenili 3 pedagogické pracovníky. Ti budou zajišťovat hladký průběh akce a dohlédnou na individuální potřeby každého dítěte. V tuto chvíli (minimálně první dva týdny) chceme upřednostnit dostatek času a klidu na všechny nutné procesy – i za cenu, že se samotná výuka poněkud zdrží.

Přítomnost zákonných zástupců u testování není tedy z našeho pohledu nutná. Kdo by přesto přítomen být chtěl, určitě to umožníme, ale žádáme o předchozí domluvu s příslušnou třídní učitelkou.

K testování dětí jsme vyčlenili 1 pedag. pracovníka a 1 nepedag. pracovníka. Přítomnost rodičů při testování v tomto případě doporučujeme. Je třeba počítat s tím, že výsledek testu se zobrazí během 15 min.

Testování se neprovádí u žáků:

- kteří doloží negativní výsledek RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo negativního výsledku POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 provedený na odběrovém místě, které nejsou starší 48 hod., a pokud nemají příznaky onemocnění COVID-19, nebo

- absolvovaly z důvodu onemocnění COVID-19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizování izolace a karantény a zároveň neuplynulo více než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem (tuto skutečnost musí doložit).

Instruktáž k použití LEPU testu viz Příloha_1

Děti zaměstnanců IZS a pedagogických pracovníků

Pro naše žáky, jejichž rodiče pracují v rámci IZS nově od 12.4. zajišťujeme klub. Budou mít vyčleněnu učebnu v patře družin, bude zajištěn pedagogický dohled. Těmto žákům škola poskytne příležitost k realizaci on-line výuky.

Tito žáci budou do školy přicházet hlavním vchodem, ve vestibulu vyčkají příchodu vychovatele a podstoupí otestování stejně jako žáci na prezenční výuce).

Pro děti, jejichž rodiče pracují v rámci IZS nově od 12.4. také zajišťujeme třídu. Testování i pro tyto děti je povinné.

Družina pro prezenčně vzdělávané žáky

V provozu bude od 12.4. družina pro žáky 1. – 3. tříd. Víc skupin nejsme schopni personálně zajistit. Družina bude ráno od 6.30 hod., odpoledne do 16.00 hod. V pondělí a čtvrtky se bude žák, který využije družinu testovat v ní. Postup je stejný, příchod i odchod hlavním vchodem.

Skupinové konzultace žáků 9. tříd

Mimořádné opatření umožňuje škole nabídnout skupinové konzultace žáků 9. tříd. V případě zájmu o tuto aktivitu kontaktujte paní třídní učitelku. Z přihlášených žáků sestavíme šestičlenné skupiny (max. povolený počet). Je nutno počítat s testováním.

Rozvrhy

Rozvrhy hodin bylo nutno v některých případech upravit podle možností pedagogů a jiných hledisek. Sledujte, prosím, stránky konkrétní třídy.

Obědy

Pro žáky na prezenční výuce je přihlášen oběd (nechcete-li, nutno odhlásit), obědvají v jídelně. Ostatní mají možnost vyzvednout si stravu do nosiče v čase mezi 11.30 až 12.30 hod.

Pro děti na prezenční výuce je oběd přihlášen.

Ostatní děti mají možnost si oběd nahlásit nejdéle do 12.4.2021 do 8.00 hod. Oběd si rodiče vyzvednou do jídlonosičů.

Doplňující informace týkající se MŠ viz Příloha_2

9.4. 2021                                                                                                                                                 J. Volf