Edison (zase) na naší škole

Matěj Venclík 21.2.2018

Už podruhé jsme v rámci projektu Edison hostili na naší škole stážisty z exotických zemí. V týdnu od 12.2. do 18.2. 2018 nám organizace AIESEC (pobočka České Budějovice) zprostředkovala návštěvu šestice mladých lidí. Jmenovitě se jednalo o 4 děvčata a 2 chlapce: Kah Yen (Celine) Lok z Malajsie, Zhanga Zao z Číny, Osmana Kadira Uzdu z Turecka, Silvii Tria Septiani z Indonésie, Sofii Collana Fernández z Peru a Miriami Mzhavanadze z Gruzie.

Po pondělním slavnostním uvítání celou školou v tělocvičně probíhal naplánovaný program – stážisté s připravenými prezentacemi obcházeli třídy, zapojovali se do výuky a seznamovali naše žáky s životem ve svých domovských zemí. Ve čtvrtek pak i vařili typická jídla a celá škola ochutnávala. Došlo i na „zapůjčení“ stážistů – seznámili se s nimi na ZŠ Svobodná (středa) a SPŠ a VOŠ Písek (pátek).

Ve volném čase stážisté poznávali Písek, krásy jihočeského kraje (mj. Tábor) a udělali si v sobotu i výlet do Berlína. Na rozdíl od minulého ročníku někteří spali v rodinách žáků naší školy, takže se vytvořily i osobní vazby mezi účastníky projektu.

Vedení školy děkuje všem zapojeným pedagogům i rodičům za velkou pomoc při organizaci akce. Příležitost našich žáků promluvit si v cizím jazyce s někým, kdo dokáže zprostředkovat autenticky reálie vzdálených krajů je podle nás k nezaplacení. Přesto je potřeba poděkovat i projektu Pomáháme školám k úspěchu, v rámci kterého jsme většinu výdajů s návštěvou spojených hradili.

Příští rok zase s Edisonem na viděnou!

Jaroslav Volf