Světošlápek na ZŠ T. Šobra

Eliška Indrová 2.4.2019

Na naší škole pracuje přes dvě desítky kroužků volnočasových aktivit žáků, které fungují pravidelně 1 krát za týden v průběhu školního roku od října do května. Ale přesto nám „cosi“ chybělo. A tak jednou na poradě asistentů pedagogů vznikl nápad založit školní klub s celoročním programem. Od nápadu už byl jen krůček k realizaci. Vznikl Světošlápek aneb S klubem kolem světa. Náplní klubu bude cestování kolem světa zábavnou formou, jak již název napovídá. Nejprve se zaměříme na státy Evropy, později počítáme s rozšířením do ostatních světadílů.

Předpokládáme, že fungování klubu bude ve zkušebním režimu do konce školního roku 2018 – 2019 s pravidelnými měsíčními schůzkami a nepravidelnými akcemi.

Prioritně budou aktivity klubu zaměřeny na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Jde o nabídku smysluplného trávení volného času. Cílem není provozovat klasický kroužek, ale tematicky propojené aktivity s přesahem do školních předmětů (zeměpis, dějepis, občanská výchova, pracovní činnosti, výtvarná výchova) zábavnou formou. V neposlední řadě chceme nabídnout „členství“ v komunitě spřízněných společnou ideou.

Jedním z hmatatelných výstupů budou ještě do konce tohoto školního roku obrázkové mapy „procestovaných“ států, které poslouží k výzdobě školy.

Na tématech jednotlivých schůzek se budou podílet učitelé, asistenti pedagoga i žáci.

První schůzka proběhla na konci března s prvním státem Evropy Slovenskem. Tento stát jsme zvolili symbolicky, je nám historicky nejblíže. K přípravě jsme oslovili žáka 8. třídy Vladimíra Pištu, který se na Slovensku narodil a prožil zde 13 let svého života.

Velice svědomitě si připravil prezentaci na interaktivní tabuli. Musím říci, že všichni přítomní, a bylo jich kolem 20, sledovali základní informace o Slovensku s velikým zaujetím. Měli spoustu doplňujících otázek, na které Vláďa ochotně a trpělivě odpovídal. Dokonce přečetl pohádku „Hrašok“ slovensky.

K povídání se také připojil pan učitel dějepisu P. Pohnan, který velice záživně vyprávěl pověst o slovenském hrdinovi Juraji Jánošíkovi a přidal také své vlastní zkušenosti z četných výprav po Slovensku. Pro děti bylo připraveno také skládání puzzlí, týkající se automobilového průmyslu Volkswagen Slovakia – Kia, Citroen, Peugeot. Nechyběl také poslech slovenské národní hymny v tradičním i rockovém podání.

Celý zážitek byl umocněn ochutnávkou tradičních slovenských potravin – oštiepok, parenica, makový i ořechový závin, klobása, uzené.

V závěru se děti nerady loučily a slibovaly, že příště přijdou určitě zase. Byla to velice vydařená akce. Určitě se těšíme na další setkání. Za vedení ZŠ T. Šobra Romana Bláhová