Slavnostní otevření

Eliška Indrová 1.9.2019

Slavnostní otevření zrekonstruovaného areálu škol

V pátek 30.8. 2019 se od 13.00 hod. konalo v areálu školy slavnostní otevření po rekonstrukci. Za účasti starostky města Písku Evy Vanžurové, místostarostů Ondřeje Veselého a Petra Hladíka, zastupitelů a zástupců zhotovitelů, partnerů a spolupracovníků školy byly slavnostně a částečně symbolicky (ne úplně všechny prostory jsou plně funkční) udělány pomyslné tečky za třemi projekty, které školy ZŠ Tomáše Šobra a ZŠ Svobodná dva roky připravovaly a jeden rok realizovaly.

Na ZŠ T. Šobra za cca 25 mil. KČ v rámci 47. výzvy IROP vzniká v prostoru bývalých družin (tzv. Kostka) moderní Polytechnické centrum.

Souhrnným cílem projektu je vybudovat a vybavit nové odborné učebny zaměřené na řemesla a techniku, přírodní vědy a cizí jazyky, nabídnout pedagogům i žákům moderní prostředky pro vzdělávání usnadňující chápání výuky, přiblížit nové technologie a jejich využívání, probudit v žácích zábavnou formou zájem a motivaci k technickým oborům, otevřít jim tak i další možnosti při jejich rozhodování o dalším vzdělávání a budoucím povolání a v neposlední řadě zvýšit jejich konkurenceschopnost v uplatnění na trhu práce.

Inovativními prostředky pořízených z IROP v rámci tohoto projektu a zařazených přímo do výuky jsou:

- elektrické a AKU ruční nářadí pro řemeslné a drobné stavební práce

- malé CNC stroje (router, frézka, soustruh a laser)

- vybavení pro programování vybraných modelů pro výrobu na malých CNC strojích

- stavebnicové robotické modely pro účel jejich programování a ovládání

- digitální technologie (3D tiskárny, 3D skenery, kamerové mikroskopy, interaktivní LCD displeje)

- digitální měřidla (úhloměr, vodováha, měřiče vzdáleností a ploch)

- jazyková laboratoř

Projekt se realizuje vybudováním infrastruktury pro znovuobnovení výuky řemesel na ZŠ T. Šobra, zavedením nového moderního vybavení pro technické vzdělávání, posílením vzdělávacích kapacit a úpravou kurikula (inovace ŠVP). Podpořen pak bude zejména po stránce personální (mj. odborníci z praxe) dalšími, tzv. měkkými projekty – OP VVV.

Záměry školy plně podporuje zřizovatel Město Písek a máme vybudovanou síť partnerů, kteří projekt zabezpečí po metodické stránce i z hlediska realizace po celou dobu udržitelnosti. Smluvně jsme zatím, kromě ostatních píseckých ZŠ propojeni se SOŠ a SOU Písek, s Fakultou elektrotechniky a informatiky univerzity Pardubice, s VŠTE České Budějovice, DDM Písek, Městskou knihovnou Písek. Seriózní zájem projevili i zaměstnavatelé v okolí Písku – podepsané memorandum o spolupráci máme s firmami BaK Písek, Alfa s.r.o., DEK Stavebniny a s dalšími. Prostory chceme v rámci reciprocity sdílet se základními a středními školami v Písku a okolí.

Očekávaným výsledkem projektu je zvýšení zájmu žáků o řemeslné, technické a přírodovědné obory a přispění tak k naplnění požadavků středních odborných škol a následně i potřebám regionálního trhu práce.

V průběhu podzimu bude škola prostory dovybavovat (ještě běží některá výběrová řízení) a uvádět postupně do provozu. Ještě v tomto kalendářním roce počítáme s několika Dny otevřených dveří, v rámci kterých chceme prostory a jejich využívání představit odborné i široké veřejnosti včetně rodičů našich stávajících i budoucích žáků.

Mgr. Bc. Jaroslav Volf