Spolupráce naší pobočky s městskou knihovnou

Romana Bláhová 2.1.2020

Již dlouhodobě funguje výborná spolupráce školy s knihovnicemi nejen z dětského oddělení Městské knihovny v Písku. Kromě toho, že učitelé i žáci mohou využívat služeb knihovny – v hlavní budově knihovny i na pobočce přímo ve škole – podle svých potřeb, po celý rok škola navštěvuje knihovnické lekce na různá témata, která souvisí s knihami, čtením nebo kulturou.

A jaké programy si pro nás knihovnice z dětského oddělení připravily? Prvňáčci si například vyslechli příběh O hrůzném padouchu Manfredovi, který se nakonec polepšil, a u knihy Kamil neumí lítat si připomněli, že není dobré věnovat se jen jedné činnosti, ale mít všestranné zájmy a hlavně přátelé, kteří nás podrží. Žáci druhých tříd a čtvrté třídy zhlédli zdramatizované tři české pověsti – O Bruncvíkovi, O Karlu IV. a O Horymírovi a Šemíkovi. Zajímavé vyprávění z naší historie bylo doplněno krásnými ilustracemi Lucie Seifertové a humornými scénkami s rekvizitami. Druháci a třeťáci už také díky lekci Jak se vaří kniha ví, že s vydáním knihy to není jen tak a že je to docela práce, než se jim do ruky dostane v knihkupectví nebo v knihovně vysněná kniha, a třeťáčci se dokonce seznámili s našimi ilustrátory.

Děti si pokaždé užívají vyprávění milých knihovnic a z „velké“ knihovny si přinášejí čtenářské úlovky v podobě knih, které ve školní knihovně třeba nenašly. Všichni se těšíme na další programy, které nás ještě do konce školního roku čekají.

Do knihovny se vypravili ale také žáci z 2. stupně, a to na besedu Na zemědělku? Proč ne...? se studenty Střední zemědělské školy v Písku. Třeba žákům osmé a deváté třídy toto setkání s „živými knihami“ pomohlo ujasnit si, kam dál po skončení docházky na základní škole.

Mgr. Vendulka Bílková