Nadační fond Mathilda

Matěj Venclík 17.5.2017

Dne 28.4.2017 navštívila školu Tomáše Šobra žena zrakově postižená i se svým vodícím psem. Nejprve nám představila Nadační fond Mathilda, který pomáhá lidem s tímto handicapem. V úvodní části nám vyprávěla, jakým způsobem se cvičí vodící psi, jaké rasy jsou nejvhodnější a co takový pes musí umět. Zjistili jsme, že takový vodící pes není levná záležitost, co všechno si pes pamatuje a jaké povely ovládá. Za všech okolností se pes musí soustředit a vždy doprovázet svého pána. Druhá část byla věnována životu lidem s tímto handicapem. Viděli jsme spoustu vymožeností a mnohé jsme si mohli i vyzkoušet, jako např. Hmatové hodinky, aplikace na dotykový telefon a kartičku na poznávání bankovek. Také jsme viděli různé hlavolamy pro nevidomé např. Rubikovu kostku, nikoli s barvami, ale se vzory. Poznali jsme také Braillovo písmo a každodenní život těchto lidí. Všichni jsme si odnesli velké poznatky a tyto obdivujeme a budeme stále obdivovat.

Markéta Šourková, Vendula Hejpetrová -  žáci 9.A  ZŠ T. Šobra